حجاب های هفتگانه حضرت زینب(س)

معاویة بن عمار گوید:امام صادق(ع) دستمال (بقچه) زردی از دیبا داشت که تربت امام حسین(ع) در آن بود و هنگام نماز آن را بر سجاده خویش می‏ریخت و بر آن سجده می‏کرد و می‏فرمود:سجده بر تربت حسین(ع)، هفت پرده (آسمان) را می‏شکافد (و نماز را به درجه قبول می‏رساند).(1)
مراد از حجاب‏های هفتگانه، طبق آیات و روایات متعدد، مانعین صعود و قبول اعمال انسان در آسمان‏های هفتگانه است.
قرآن مجید در سوره‏های فصّلت و طلاق و نوح و ملک و نبأ از آسمان‏های هفتگانه سخن می‏گوید، چنان که در سوره ملک آیه دوم می‏فرماید:"الذی خلق سبع سموات طباقاً؛ خدایی که هفت طبقه آسمان آفرید".
نیز در سوره نبأ آیه دوازدهم می‏فرماید:"و بنینا فوقکم سبعاً شداداً؛ بر فرازتان هفت آسمان استوار برافراشته‏ایم".
در روایتی از بحارالانوار، معاذ بن جبل از پیامبر گرامی حدیث مفصّلی را نقل می‏کند که به این شرح است:

معاذ بن جبل گوید:حدیثی را از پیامبر(ص) شنیدم که اگر این حدیث را حفظ کنی، به تو نفع خواهد داد. فرمود:
همانا خدای سبحان قبل از آن که آسمان‏های هفتگانه را خلق کند، هفت فرشته را خلق کرد. سپس در هر آسمانی، ملکی را قرار داد که بر در ورودی این طبقات آسمان‏ها قرار گیرند تا حافظان عمل انسان، عمل او را از صبح تا غروب یادداشت کنند.
سپس حافظان و نگهبانان انسان، عمل او را بالا می‏برند. برای این عمل نوری است همانند نور خورشید، تا این که به آسمان دنیا می‏رسد.
در این جا است که جلوی عمل انسان گرفته می‏شود، که این خود یک حجاب از حجاب‏ها و پرده‏های هفتگانه آسمان‏ها است.
در اینجا به عمل انسان دستور ماندن می‏دهند.
پس اگر صاحب این عمل، دارای گناهی باشد، مثلاً غیبتی کرده باشد، فرشته غیبت مانع ورود این عمل به طبقات و حجاب‏های دیگر آسمان می‏شود و می‏گوید که این را خدای سبحان به من امر فرموده است. ممکن است این عمل به آسمان دوم برسد که در آن جا هم ملکی است که اگر صاحب این عمل با عملش قصد دنیوی داشته است، باز مانع بالا رفتن این عمل به طبقه سوم آسمان می‏شوند، مگر این که این عمل با صدقه و نمازی همراه باشد.
همین طور تا آسمان هفتم، در هر طبقه ملکی است که اگر خدای ناکرده، انسان عجب یا حسد یا بی رحمی و امثال آن را در دنیا داشته باشد، جلوی اعمال گرفته می‏شود.(2)
بنابراین اگر کسی بر تربت امام حسین(ع) از روی اخلاص و ایمان سجده کند، حجاب‏ها و پرده‏های هفتگانه آسمان را کنار می‏زند و عمل خود را به آسمان هفتم و مرتبه قبول خدای سبحان می‏رساند.

پی‏نوشت‏ها:
1 - معارف و معاریف، ج‏3، ص 523 - 533.
2 - علامه محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج‏67، کتاب ایمان و کفر، حدیث 20، ص 246 - 248، چاپ بیروت.

/ 3 نظر / 44 بازدید
یاسین

سلام موضوع خوبیه خصوصا اینکه از آیات وروایات هم استفاده می کنید درمورد موضوع وبلاگتون مطلبی به نظرم زسیدخواستم بگم اینکه سه کلمه در عنوان هست حجاب عفاف ازدواج چه خوبه که رابطه این سه درقرآن کریم با هم بررسی بشن وبیان بشه که دیگران هم استفاده کنن

ن

سلام لین سه کتاب آسمانی جدید با 228 سوره و دو برابر قرآن آیه بزبان فارسی...ممنون میشم در فهم باطل یا حق بودنش کمکم کنید http://uplod.ir/ex6yyriw5t2w/n.rar.htm یا http://www.mediafire.com/download/xeq98opkqu663w7/n.rar

مسلمان

سلام و درود خدمت شما اين يک دعوت نامه است بزودي فعاليت در آدرس جديد را شروع خواهيم کرد اگر مايل به بحث یا دنبال کردن بحث ها هستید، لينک کنيد اگر از آن دسته هستيد که بجاي جواب دادن و دليل آوردن، فقط فحش و تهمت را ياد گرفته ايد به وبلاگ اينجانب نياييد و اين دعوت نامه را حذف کنيد در عجبم هرگز در وبلاگم حتي يک توهين به هيچ یک از ائمه شيعه نکردم با وجود اين مکرر مسدود ميشم ولي شاهد هزاران وبلاگ هستيم که کمترين توهين شان به عمر فاروق، حرام زاده است، نه تنها مسدود نمي شوند بلکه تشويق هم مي شوند و اين مصداق وحدت از ديد علماي شيعه است درستي اعتقادتان وقتي ثابت مي شود که رديه را بشنويد و دفاع کنيد، اگر ادله تان رد شد پس اعتقاد شما اشتباه است از نادرستي اعتقاد نبايد ترسيد و متعصبانه نبايد حتي با وجود آشکار شدن بطلان اعتقاد، باز هم به اعتقادتان بچسبيد پس لطفا محترمانه وارد بشيد تا با هم گفتگويي آرام داشته باشیم با سپاس از شما i-am-muslim.persianblog.ir I-am-muslim5.mihanblog.com I-am-muslim7.blogfa.com