پوشش اصیل کردی یکی از محجبه ترین پوشش های سنتی بین اقوام ایرانی است

 نماینده ولی فقیه در استان کردستان بر معرفی پوشش اصیل کردی به عنوان یکی از محجبه ترین پوشش های سنتی بین اقوام ایرانی و حتی جهان تأکید کرد و خواستار توجه بیش از پیش دستگاه های متولی امر در این خصوص شد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) شعبه کردستان، حجت الاسلام سیدمحمد حسینی شاهرودی، نماینده ولی فقیه در استان کردستان، شب گذشته 21 خرداد در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کردستان، اظهار کرد: استان کردستان با فرهنگ، آداب و سنن برگرفته از عقاید راسخ دینی و مذهبی مردمانش یکی از استان های شاخص کشور بوده و از لحاظ گوناگون می تواند الگویی تمام معنا برای جامعه ایران اسلامی باشد.

وی افزود: در رابطه با ثبت جهانی میراث معنوی باید به واقعیتی تلخ اشاره کرد و آن هم وجود شاخص های ضد دینی و مبتنی بر جهان بینی مادی در ثبت این آثار است.

حجت الاسلام شاهرودی با تأکید بر ترویج فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و تلاش در جهت حفظ این مبانی هویت بخش، بیان کرد: دنباله روی از شاخص های غربی ها برای تدوین میراث معنوی امری نکوهیده و نشان از ضعف است.

وی اعلام کرد: میراث معنوی که براساس جهان بینی مادی و تفکرات ضد دینی غربی ها تعریف می شود کاری به شرع و مبانی دینی نداشته و باید با دنباله روی از این تفکر ضد دینی و غربی برای ثبت آثارمان در بین میراث معنوی جهانی گام برداریم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان بیان کرد: بین مسلمانان و فرهنگ غنی اسلامی همواره وقتی صحبت از معنویات و میراث معنوی به میان می آید ناخودآگاه افکار به سمت و سوی مبانی دینی و آموزه های الهی هدایت می شود.

حجت الاسلام حسینی شاهرودی عنوان کرد: ما انقلاب کردیم تا آموزه های دینی را در جامعه حاکم نماییم و جوانان ایرانی را از هجمه و نفوذ فرهنگ مادی گرای غرب مصون داریم اما متأسفانه با گذشت سه دهه از انقلاب نیز باز هم شاهد دنباله روی برخی ارگان ها از مبانی فکری و فرهنگی غرب هستیم که باید این مهم اصلاح شود.

وی افزود: متأسفانه هنوز بر مبنای جهانی فکر می کنیم و تاکنون شاخص ها و مبانی فکری و فرهنگی خودمان را آنچنان که شایسته است تعریف نکرده ایم و جوانان جامعه با مبانی هویت بخش و میراث معنویشان بیگانه هستند.

حجت الاسلام شاهرودی بر معرفی پوشش اصیل کردی به عنوان یکی از محجبه ترین پوشش های سنتی بین اقوام ایرانی و حتی جهان تأکید کرد و خواستار توجه بیش از پیش دستگاه های متولی امر در این خصوص شد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان در ادامه گفت: نباید رشادت ها و جانفشانی های مردم ولایت مدار کردستان درطول عمر با برکت نظام مقدس اسلامی و معراج بیش از 30هزار شهید گلگون کفن مورد غفلت قرار گیرد چرا که معرفی این رشادت ها و ایثارگری های در فهرست آثار معنوی خود امری ارزشمند و ماندگار خواهد بود.

وی با اشاره به ورود کاروان های راهیان نور از استان های مختلف کشور از اول تیرماه سال جاری به مناطق عملیاتی و یادمان های شهدا در استان کردستان، یادآور شد: باید فضای شهرهای کردستان به گونه ای ساماندهی شود که زائران راهیان نور رشادت ها و جانفشانی های مردم ولایت مدار کردستان و شهدای انصار و مهاجر را به خوبی درک کنند و سفیرانی راستین برای انتقال این ایثارگری ها باشند.

/ 0 نظر / 11 بازدید