فیفا با حجاب بانوان موافقت کرد

 

رئیس کمیته پزشکی فیفا در فاصله کمتر از یک هفته مانده به برگزاری جلسه فیفا نظرش را در خصوص حجاب بانوان مسلمان تغییر داد و با این موضوع موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، تغییر نظر میشل هوف رئیس کمیته پزشکی فیفا، گام کلیدی قبل از تأیید کمیته قانونگذاری فیفا در خصوص 2 طرح روسری برای بانوان فوتبالیست مسلمان است. این کمیته هفته آینده در زوریخ تشکیل جلسه خواهد داد.

هوف در گفت‌و‌گو با آسوشیتدپرس اظهار داشت: مسائلی که من با پوشش سر بازیکنان داشتم پزشکی بود و اکنون دیگر هیچ مشکلی با این مسئله ندارم.

در ماه مارس از این هیئت با نام IFAB خواسته شد بررسی‌های بیشتری در خصوص طرح‌های جدید پوشش بانوان فوتبالیست انجام دهند. در سال 2007 پوشیدن روسری به دلیل مسائل امنیت و سلامت بازیکنان در فیفا ممنوع اعلام شد.

هوف ماه گذشته اعلام کرده بود که آزمایش‌های پزشکی نشان می‌دهد این پوشش برای سلامت بازیکنان خطرناک است و آنها را از ناحیه سر و گردن تهدید می‌کند.

همین امر خشم همکار وی در کمیته اجرایی فیفا را بر انگیخت تا شاهزاده علی از اردن که تلاش بسیاری برای احترام گذاشتن به فرهنگ اسلامی انجام داده بود و با برداشتن این محدودیت فرصت‌های بیشتری در اختیار بانوان مسلمان قرار داده بود، در این باره بگوید: کاملا شگفت‌زده شدم.

هوف در این باره می‌گوید: دیگر مخالفتی با طرح لباس بانوان ندارم و در هفته‌های آینده بیشتر در این زمینه صحبت خواهیم کرد.

پزشک بلژیکی در این باره گفت: خطر خفگی و فشار دیگر وجود ندارد. از من خواسته شد نظر پزشکی‌ام را بگویم و صحبتی که من مطرح کردم کاملا پزشکی بود.

IFAB می‌تواند یکی یا هر دو طرح را تأیید کند که یکی از آنها از سوی هلند و دیگری از سوی کانادا ارائه شده است.

هوف خاطرنشان کرد: قانون چهارم فوتبال بیان می‌کند که تجهیزات اساسی و ضروری بازیکنان نباید نشانگر هیچ‌گونه بیانیه شخصی، مذهبی یا سیاسی باشد.

با این وجود سازمان ملل متحد، کمیته جایزه صلح نوبل و اتحادیه بین‌المللی بازیکنان نیز از شاهزاده علی در این راه حمایت می‌کنند.

هیئت IFAB که پنج‌شنبه در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند، شامل 4 فدراسیون فوتبال بریتانیا که هرکدام یک رأی دارند و فیفا که چهار رأی را در اختیار دارد می‌شود. 6 رأی برای تغییر یک قانون لازم است.

فیفا همچنین در خصوص قانون تکنولوژی خط دروازه و یا استفاده از 5 داور در زمین تصمیم‌گیری خواهد کرد.

/ 0 نظر / 11 بازدید