یکی از دلایل بدپوششی دختران در جامعه فشارهای دوران تحصیل است

 

یک مردم‌شناس گفت: در حال حاضر مدارس از شادی و نشاط لازم و مناسب برخوردار نیستند که یکی از دلایل آن، عدم توجه به نوع و رنگ لباس معلمان در کلاس درس است.

ابراهیم فیاض، مردم‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» با تأکید بر لزوم اهمیت توجه معلم به نوع لباس و آراستگی خود در هنگام حضور در کلاس درس اظهار داشت: معلمان می‌توانند در حالی که از لباس‌های جدید و رنگ‌های جذاب در لباس‌های خود استفاده می‌کنند، شاخصه پوشیدگی و رعایت حجاب و عفاف را نیز مدنظر قرار دهند.

وی با تأکید بر اینکه استفاده از لباس‌های شیک و به‌روز لزوماً نباید به لباس‌هایی که پوشش اسلامی را نادیده می‌گیرد تعبیر شود، بیان کرد: باید در زمینه انتخاب نوع پوشش و رنگ‌ لباس از دستورات دینی و الگوهای شخصیتی مانند رسول گرامی اسلام (ص) پیروی کرد.

*رنگ لباس معلم بر آموزش وی تأثیر مستقیم دارد

این مردم‌شناس عنوان کرد:‌ استفاده از رنگ روشن در لباس معلم، علاوه بر تأثیر مستقیمی که بر دانش‌آموزان دارد، موجب ایجاد نشاط در روحیه خود معلم نیز می‌شود که این امر بر عملکرد و نحوه آموزش وی تأثیر مستقیم خواهد داشت.

وی اضافه کرد: وقتی کلاس درس بانشاط برگزار می‌شود، هوش هیجانی دانش‌آموزان قوی شده و به طبع،  هوش ادراکی آنها بالا خواهد رفت.

*تأثیر نوع لباس معلم در هوش ادراکی دانش‌آموزان

فیاض ادامه داد: براین اساس می‌توان استفاده از رنگ روشن در لباس معلم و کلاس درس را یکی از عواملی دانست که موجب می‌شود هوش ادارکی‌ دانش‌آموزان افزایش یابد.

وی در خصوص چگونگی وضعیت شادی و نشاط در بین دانش‌آموزان، تصریح کرد: در حال حاضر مدارس از شادی و  نشاط لازم و مناسب برخوردار نیستند که یکی از دلایل آن، عدم توجه به نوع و رنگ لباس معلمان در کلاس درس است.

*برخی رنگ روشن را نشان دهنده سبکی شخصیت می‌دانند

این مردم‌شناس گفت: افراد جامعه بنا به عادتی اشتباه، استفاده از رنگ‌‌های روشن در لباس خود را به نوعی نشان دهنده سبکی شخصیت می‌دانند و بر این اساس از لباس‌هایی با رنگ‌های تیره استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: یکی از دلایل بدپوششی دختران در جامعه را می‌توان به دلیل فشارهایی که در دوران تحصیل نسبت به آنها وجود داشته است دانست، براین اساس باید سعی شود با محرم‌سازی مدارس، به دختران در انتخاب نوع پوشش در مدرسه، آزادی بیشتری داده شود.

فیاض با تأکید بر اینکه باید در تمام زمینه‌ها تابع دستورات دین مبین اسلام باشیم، بیان کرد: اگر در در زمینه انتخاب رنگ و نوع پوشش نیز با توجه به دستورات دین مبین ااسلام عمل کنیم، از ایجاد آسیب‌های مختلفی پیش‌گیری کرده‌آیم.

/ 1 نظر / 8 بازدید
میلاد

حقیقتا از زبان دکتر فیاض یک حرف درست خارج نمی شود. چقدر خوب می شود اگر ساکت شود