تولید نرم‌افزار «منطق کرامت زن» در قائمیه اصفهان

مسئول تولید و بازرگانی مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان از تولید نرم‌افزار کتاب «منطق کرامت زن» و چندین اثر دیگر در حوزه بانوان، عفاف و کرامت زنان، ویژه تلفن همراه خبر داد.

حسین غزالی، مسئول تولید و بازرگانی مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) درباره محصولات جدید این مرکز گفت: مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان، چندین نرم‌افزار جدید ویژه‌ تلفن همراه از کتاب‌هایی در حوزه بانوان، عفاف و کرامت زنان تولید کرده و برای استفاده علاقه‌مندان در پایگاه اینترنتی خود قرار داده است.

غزالی اظهار کرد: «معناشناسی عفاف در قرآن و حدیث» پایان‌نامه فریده پریوند یکی از آثاری است که توسط مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان به قالب دیجیتال درآمده و در اختیار عموم قرار گرفته است. هدف نگارنده از این پژوهش معنا‌شناسی عفاف در قرآن و حدیث بوده و بر این اساس به استخراج مفهوم عفاف از قرآن و حدیث پرداخته و دو مفهوم کلی را ارائه کرده است. یکی مفهوم عام به معنای خویشتن‌داری در برابر هر امر ناروا و ناپسند و مفهوم خاص به معنای پرهیز از عمل غیرضروری، که تمایل جنسی را میان دو نفر به جز زن و شوهر به وجود آورد یا آن را تشدید کند. معنا و چگونگی حجاب، چرا حجاب؟ چرا بی حجابی؟ و شیوه‌های برخورد با بی‌حجابی عناوین این اثر را تشکیل می‌دهند.

مسئول تولید و بازرگانی مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان ادامه داد: از دیگر نرم‌افزارهای تولید شده می‌توان به «مسأله زن، اسلام و فمینیسم» به‌کوشش حجت‌الله محمدشاهی اشاره کرد که شامل عناوین و موضوعاتی مانند مساله زن، اسلام، فمینیسم؛ بناى حقوق و تکالیف زنان در حوزه‌هاى مختلف؛ گزارشى از نظریه‌هاى فمینیستى و امام على(ع) و زنان است و از طریق پایگاه اینترنتی مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: کتاب «معاشرت زنان و مردان از دیدگاه اسلام» اثر حسن صادقی‌زفره که دیدگاه‌های گوناگون درباره معاشرت مردان و زنان را مطرح کرده و از اسلام و روش‌های معاشرت سخن گفته و کتاب «مناسک حج ویژه بانوان» نوشته محمدحسین فلاح‌زاده و محمود مهدی‌پور کتاب‌های دیگری است که به صورت نسخه نرم‌افزاری تولید شده است.

مسئول تولید و بازرگانی مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان گفت: همچنین نرم‌افزار کتاب ««منزلت زن از منظری دیگر» نوشته هادی قطبی در حوزه بانوان، مطالب خود را در عناوینی مانند درآمدى بر تساوى حقوق زن و مرد؛ ارزش زن قبل از اسلام؛ تساوى زن و مرد از دیدگاه قرآن؛ حقوق زن در قرآن؛ پاسخ به چند شبهه؛ مسأله حجاب و تفاوت‌هاى زن و مرد آورده است.

غزالی عنوان کرد: «منطق کرامت زن» از مجموعه حجاب به کوشش محسن دهقانی نیز شامل فصولی نظیر آشنایى با روش بحث در کتاب، حجاب اعم از پوشش است، حجاب زن امری برگرفته از دین است، نگاهی گذرا به انواع لباس و پوشش‌های کشورهای اسلامی است.

وی افزود: انواع مشهور پوشش سر و صورت، نگاهی اجمالی به پوشش در ایران؛ از باستان تا عصر حاضر، پذیرش حجاب منوط به پذیرش دین است، رعایت حجاب منوط به ایمان‌گرایی است، بی‌حجابی ظلم است، بی‌حجابی فسق است، بی‌حجابی مساوی با اسراف است، حجاب محدودیتی است که باعث برتری روحی می‌شود، جامعه و دولت اسلامی موظف به رعایت حجاب است، بررسی سه نظریه، حرف‌های دوستانه؛ دوستى‌های صادقانه، نتیجه کلی از مباحث منطق کرامت زن، گفت‌وگوی صمیمی انسان و پسته پیرامون حجاب و سؤال‌های صادقانه؛ پاسخ‌های دوستانه از دیگر عناوین اصلی این کتاب است که به صورت نرم‌افزار ارائه شده است.

یادآور می‌شود، تمامی این کتاب‌ها به زبان فارسی است و علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده متن کتاب در کتابخانه قائمیه و یا دانلود آن برای تلفن همراه خود به پایگاه اینترنتی مرکز تحقیقات رایانه‌ای قائمیه اصفهان مراجعه کنند.

/ 0 نظر / 86 بازدید